Kedi Hastalıkları için 7/24 Acil Veteriner PatiKule

İndeks: 

Yaşlı Kedilerde Yaygın 3 Hastalık

Her canlıda olduğu gibi kedilerin sağlığı da yaşla birlikte bozulur. Yaşlı kedilerde bulunan yaygın hastalıkları anlamak, kedi sahiplerinin sevgili evcil hayvanlarını teşhis etmesine ve tedavi etmesine yardımcı olabilir. Yaşlı kedilerde en sık görülen 3 hastalık şunlardır:

Hipertiroidizm

Hipertiroidizm 10 yaşın üzerindeki kedilerde çok yaygındır. Tiroid bezinin çok fazla hormon üretmesi kedilerin sinirli ve hiperaktif olmasına neden olur. Semptomlar artan susama, artan idrara çıkma ve iştah artışıdır.

Diyabet

Yaşlı kediler de diyabet hastası olmaya başlayabilir. Bunun nedeni, kedinin kan şekeri seviyelerini kontrol etmek için gerekli olan insülin eksikliğidir. Bir kedide diyabet belirtileri arasında kilo kaybı, artan susama ve idrara çıkma, düşük tüy kalitesi ve uyuşukluk yer alır.

Böbrek yetmezliği

Böbrek yetmezliği veya böbrek yetmezliği, birçok yaşlı kediyi etkileyen kronik bir durumdur. Bu, böbreklerin yavaş yavaş iflas etmeye başladığı ve vücutlarının atık ürünleri düzgün bir şekilde işleyemediği zamandır. Semptomlar kilo kaybı, artan susama, kusma ve uyuşukluk içerir.

Önleyici bakım
Kedileri sağlıklı tutmanın en iyi yolu onlara koruyucu bakım vermektir. Evcil kedinizi düzenli veteriner ziyaretlerine ve kontrollerine götürmeyi ve herhangi bir sağlık sorununu erken aşamalarda tespit etmek için düzenli kontrol ve kan testleri yaptırmayı unutmayın. Onları yüksek kaliteli yiyeceklerle beslemek ve onlara bolca egzersiz ve sevgi sağlamak da önemlidir.

Yaşlı kedinize iyi bakın ve evcil hayvanınızdaki uyarı işaretlerini erkenden fark edebilmeniz için bu üç yaygın hastalığı aklınızda bulundurun. Yaşlanan kediler, özellikle yaşlı kediler için üzücü bir süreçtir. Yaşlı kedilerin yaşamlarını mümkün olduğu kadar uzun süreli yaşamalarını sağlamak için, yaşlı kedilerde en sık görülen hastalıkları teşhis etmek çok önemlidir.

Yaşlı kedilerde genellikle görülen 3 temel hastalık arasında renal artrit, karaciğer hastalıkları ve kardiyomiyopati yer alıyor. Renal artrit, kedinin böbrek veya üriner sisteminin tutulması olarak adlandırılan bir hastalıktır. Bu hastalık, kedinin böbrek veya mesanesini etkileyen ağrısal ve inflamatuar bir durumdur. Karaciğer hastalıkları ise, kedilerin karaciğer fonksiyonlarının olumsuz şekilde etkilendiği durumlardır. Bunun en önemli belirtisi, fazla miktarda karaciğer kan değerlerinin artmasıdır. Kedilerde kardiyomiyopati ise, kalbin omurilik liflerinde bir hasar göstergesidir ve kalbin normal fonksiyonlarının bozulmasına neden olur.

Bunların yanı sıra, diyabet ve tüberküloz gibi diğer hastalıklar da yaşlı kedilerde görülebilir. Bunları engellemek ve tedavi etmek için, bir veteriner tarafından görevli olmalısınız. Veteriner tarafından önerilen tedavi yöntemleri tedavi edilmesi ve aynı zamanda önlendiğinden emin olmak için takip edilmelidir.

Uzun vadede, yaşlı kedilerin hastalıklardan korunarisini sağlamak için, kedinin sağlıklı ve dengeli bir diyet ile sağlık kontrolüne sık sık katılması önemlidir. Yaşlı kedinizin sağlığını her zaman ön planda tutun, sağlıklı yaşlanmasını sağlamak için öncelikle rutin kontrolleri izleyin.

Benzer Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir