Köpeklere Tuvalet Eğitimi Nasıl Verilir?

İndeks: 

Köpeklere Tuvalet Eğitimi Nasıl Verilir?

Köpeklere tuvalet eğitimi verilmesi konusu pek çok evcil hayvan sahibi tarafından veya aksine yeni sahiplenmeyi düşünenler tarafından sık sık araştırılıyor. Köpeklerde tuvalet eğitimi, köpeklerin hayat kalitesi için büyük bir önem arz ediyor. Bunun yanı sıra köpek sahipleri için de köpeğin tuvalet eğitimine sahip olması bazı durumlarda faydalı olabiliyor.

Köpeklere Tuvalet Eğitimi Verirken Dikkat Edilecekler

Köpeklere tuvalet eğitimi vermek; ısrar, sabır ve olumlu teşvik ile yönetilmesi gereken bir süreçtir. Yavruların tuvalet eğitimi genellikle 4-6 ay sürer, ancak bazı köpek yavruları bir yılı bulabilir. Bu dönemi değiştirmede en önemli faktörlerden biri köpeğinizin büyüklüğüdür. Örneğin, küçük köpek ırklarının mesaneleri daha küçük ve metabolizmaları daha hızlı olduğundan daha sık tuvalete gitme ihtiyacı hissederler. Köpeğinizin geçmişteki yaşam tarzı alışkanlıkları da bu dönemi değiştiren etkenlerden biridir.

Köpeklere tuvalet eğitimi vermek
Köpeklere tuvalet eğitimi vermek

Köpeğinizin daha iyilerini geliştirebilmesi için eski alışkanlıklarından kurtulması gerekebilir. Köpeğinize tuvalet eğitimi verme aşamasında karşılaşabileceğiniz herhangi bir engel veya sorundan korkmayın veya endişelenmeyin. Köpeğinizi dışarı çıkarmak ve tuvalete gitmesi gerektiğini hissettiğinde ona ödül sunmak gibi temel eğitimlerden vazgeçmediğiniz sürece, sonunda sevimli köpeğiniz tuvalet eğitimini başarmış olacaktır.

Köpeklerin Tuvalet İhtiyacı Olduğu Nasıl Anlaşılır?

Köpeklere tuvalet eğitimi verilmesi sürecinde köpek sahiplerinin köpeğin tuvaletinin gelip gelmediğini anlayabiliyor bir durumda olması şarttır. Köpekler bazı hareket ve göstergeler ile tuvalet ihtiyacı olduklarını belli edebilirler. Örneğin köpeğiniz olduğu yerde daireler çizmeye başlayabilir. Çok yüksek sesli bir şekilde havlayabilir veya ağlayabilir. Bunların yanı sıra köpekler tuvalet ihtiyacı hissettiklerinde etraftaki nesneleri koklamaya başlayabilir ve kapıları tırmalayarak dışarı çıkma eğilimi gösterebilir. Bu belirtiler gözlemlendiğinde köpek sahipleri derhal tuvalet eğitimine başlamalıdır.

Köpeklerin tuvalet ihtiyacı nasıl anlaşılır?
Köpeklerin tuvalet ihtiyacı nasıl anlaşılır?

Köpeklere Tuvalet Eğitimi Ne Zaman Verilir?

Uzmanlar, köpeklerde tuvalet eğitimi sürecinin köpeğiniz 12 ila 16 haftalıkken başlaması gerektiğini söylüyor. Bu noktada köpeğiniz artık idrar ve dışkı durumunu kontrol edebilir, bunları nasıl tutacağını bilir. Köpeklerin tuvalet eğitimi sürecinde en büyük görev köpek sahiplerine düşer. Köpek sahipleri bu süreçte mümkün olduğunca sabırlı ve dirayetli kalabilmelidir. Çünkü köpeğiniz çeşitli sebeplere bağlı olarak bu süreci yavaş yürütebilir. PatiKule Veteriner Kliniği sayesinde köpeğinizin tuvalet eğitimi süresinde profesyonel destek alabilirsiniz.

Benzer Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir