Çocuk Dostu Köpekler

İndeks: 

Köpeklerde Ataksi

Ataksi, bir hayvanın koordinasyonunu, dengesini ve stabilitesini etkileyen nörolojik bir hastalıktır. Köpekler kalıtsal veya edinilmiş ataksi formlarından muzdarip olabilir ve bu durum kalıtsal olabilse de çevresel faktörlerden de kaynaklanabilir.

Köpeklerde Ataksinin Nedenleri

Köpeklerde ataksiye çeşitli faktörler neden olabilir; bunlar şunları içerir:

 • Kalıtsal – Ataksi, nesiller boyunca aktarılan genetik bir mutasyondan kaynaklanabilir. Eski İngiliz Çoban Köpeği ve Afgan Tazısı gibi bazı özel köpek ırkları kalıtsal ataksiye daha yatkındır.
 • Çevresel Travma – Travmatik olaylar ve kazalar, ataksi de dahil olmak üzere uzun vadeli nörolojik sorunlara neden olabilir.
 • Toksinler – Bazı toksinler ataksiye yol açan nörolojik hasara neden olabilir.
 • Enfeksiyon – Nörodejeneratif hastalıklar ve beyin enfeksiyonları köpeklerde ataksiye yol açabilir.

Köpeklerde Ataksinin Belirtileri

 • Halsizlik – Köpekler gevşek veya halsiz görünebilir ve ayakta durmakta veya yürümekte zorluk çekebilir. Etkilenen hayvanlar sendeleyebilir, hantal görünebilir ve kas gevşemesi veya titreme belirtileri gösterebilir.
 • Yeme ve İçmede Zorluk – Etkilenen köpekler ağzın bir tarafını diğerine tercih edebilir ve yiyecek veya su almaya çalışırken mücadele edebilir.
 • Kontrol Edilemeyen İdrara Çıkma veya Defekasyon – Etkilenen hayvanlar ayrıca mesane ve bağırsaklarını kontrol etmekte zorlanabilirler.
 • Uyumsuzluk – Köpekler, hareket etmeye veya aktivite yapmaya çalışırken azalmış koordinasyon gösterebilir.

Köpeklerde Ataksinin Tedavisi

Köpeklerde ataksi, ilaç, fizik tedavi ve diyet değişikliklerinin bir kombinasyonu ile tedavi edilebilir.

 • İlaç tedavisi – Ataksinin nedenine bağlı olarak, veteriner hekiminiz semptomları kontrol altına almak için özel ilaçlar yazabilir.
 • Fizik Tedavi – Fizyoterapi, kas spazmlarını azaltmaya ve koordinasyonu geliştirmeye yardımcı olabilir.
 • Diyet Değişiklikleri – Temel besinler açısından zengin, az yağlı bir diyet, iltihaplanmayı azaltmaya ve sinir fonksiyonunu iyileştirmeye yardımcı olabilir.

Altta yatan nedeni belirlemek zor olabileceğinden, köpeklerde ataksi tedavisi zor bir durum olabilir. Erken teşhis ve tedavi evcil hayvanınız için en iyi sonuca yol açabileceğinden tavsiye için veterinerinizle konuşmanız önemlidir. Köpeklerde ataksi, bir köpeğin düzgün ve sağlıklı hareketleri sergileyememesinin sonucudur. Köpeklerin ataksi oluşturmasının nedenleri çok çeşitlidir ve tedavisi de farklıdır. Bu makalede köpeklerde ataksinin nedenleri, belirtileri ve tedavisi hakkında ayrıntılı bir şekilde bilgi verilecektir.

Köpeklerdeki ataksinin nedenleri, hastalıklar, yaralanma, sonradan kazanılan bir semptom, infeksiyon, intravasküler köken ile seyreden bir durum, yaş ya da yaşa bağlı hastalıklar gibi farklı durumları kapsar. Bazı durumlarda bu durum kalıtsal olarak taşınabilir. Kalıtsal ataksi olan köpeklerde, felç bölgelerindeki sinirlerin çok daha hassas olduğu, anne ve baba köpeklerinin derinlik kazanmış ve tembelliğe yol açan orta-kör reisik bozuklukları görülebildiğini tespit etmek zor olabilir.

Köpeklerde ataksi gösteren belirtiler arasında; dengesiz durma, düşme, kas gücünde azalma, basit tepkilerin beklenmeyen şekillerde oluşması, reflekslerin azalması, majör ve minör serebral hasarlar, kas ödemi, sıkıştırılmış sinirler, devinim bozuklukları, konuşma yeteneğinde kayıp, öz-kontrolün kaybı, sıçrama, geçici hissizlik, ekstremitelerin bir yanının hareketsiz kalması görülebilmektedir. Bu durumlar kısa veya uzun süreli hareketlerin bozulması olarak görülür.

Ataksinin tedavisi, kişiye özgü olarak kurgulanmalıdır. Köpeklerin ataksi belirtilerini düzeltmek için fizyoterapötik egzersizler, fiziksel terapi, masaj, akupunktur ve iyon tedavisi gibi fiziksel yaklaşımlar kullanılabilir. Ayrıca, fizyolojik durumların semptomlarını azaltmak ve kaybolan fonksiyonu kazanmak için aşağıdaki yollar izlenebilir: antikonvülzan ilaçlar kullanımı, tedaviye aktif katılım, rehabilitasyon, fiziksel öz-kontrolü arttırmak, sinir hasarını önlemek, beslenme, kondisyonlandırma ve beslenme düzenindeki değişiklikleri uygulamak.

Köpeklerde ataksi oluşumunun nedeni, belirtileri ve tedavisi hakkında açıkça bilgi edinmek önemlidir. Yetişkin bir köpekte ataksi gözlenmesi durumunda, veteriner hekim bulunmalı ve özel tedavi uygulanmalıdır. İyi bir tedavi ve düzenli kontrol, hastalığın semptomlarını azaltıp, hastalığın ilerlemesini önleyecektir.

Benzer Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir