Köpek Sahiplenmeden Önce Bilinmesi Gerekenler

İndeks: 

Köpek Sahiplenmeden Önce Bilinmesi Gerekenler

Köpek sahiplenmeden önce iyi düşünmelisiniz çünkü köpeğiniz ile uzun yıllar geçireceksiniz. Genelde bir heves ile edinmek isteyeceğiniz köpekler daha sonrasında üzülmenize yol açabilir. Bu yüzden köpek sahiplenme öncesinde bazı noktalara dikkat etmelisiniz. Bu yazımızda köpek sahiplenmeden önce bilinmesi gerekenler hakkında sizleri bilgilendireceğiz.

Köpek Sahiplenme
Köpek Sahiplenme

Köpek Sahiplenmeden Önce Bilinmesi Gerekenlerde Uygun Yaşam Koşullarının Sunulması

Köpek sahiplenmeden önce bilinmesi gerekenlerde en önemli nokta köpeğiniz için uygun yaşam koşullarını sunabilmenizdir. Evde en uygun yaşam koşullarının sağlanması gerektiğinden gerekli düzenlemeleri buna göre yapmalısınız. Ev içinde düzen sağlanırken ilk önemli kısım tuvalet bölgesidir.

Köpekler, kediler gibi kum kaplarına tuvalet yapmayıp mutlaka dışarıya çıkarılmaları gereken hayvanlardır. Bu kapsamda da köpeğinizi ev içinde tuvalet yapmayacak şekilde eğitmelisiniz. Dışarıya çıkardığınızda ödül mamalarından vermeniz bu eğitimi almasında önemli kolaylık sunacaktır.

Köpek Sahiplenmeden Önce Bilinmesi Gerekenler
Köpek Sahiplenmeden Önce Bilinmesi Gerekenler

Sadece tuvalet olarak değil, genel olarak ev içinde köpeğinizin doğru yaşam koşullarına kavuşmasını sağlamak gerekecektir. Bunun için de eşyalarınızı bile değiştirmeniz gerekebilir.

Köpek Sahiplenmenin Maliyeti

Köpek sahiplendikten sonra bazı giderleriniz olacağını unutmamalısınız. Bunlar rutin ve ekstrem giderler olarak adlandırılabilir. Rutin giderler mama ve çeşitli bakım ürünleridir. Bunun yanında veteriner masraflarını da unutmamalısınız. Bu yüzden köpeğinizin size masraf çıkarabileceğini göz önünde tutarak sahiplenmeye karar vermelisiniz.

Köpeğiniz Hayatınız Bir Parçası Olacaktır

Köpek sahiplenmeden önce bilinmesi gerekenlerde düşünmeniz gereken bir diğer önemli konu da köpeğinizin artık hayatınızın bir parçası olacağıdır. Örneğin günlük çıkışlar dışında uzun süreli olarak evinizden uzakta kalmamanız gerekebilir çünkü köpeğiniz tek başına evde duramayacaktır.

Ayrıca tuvalet gibi ihtiyaçları için de dışarıya çıkarılması gerekir. Günlük yaşamda da köpeğiniz önemli bir konuma sahip olacaktır. Onunla ilgilenmeniz gerekecek, oynamanız ve dışarıya çıkarmanız gerekecektir. Köpekler yine kedilerden farklı olarak tek başına kaldıklarında depresyona girebilirler ve bu da sağlığının bozulmasına neden olabilir.

Köpek için uygun ortam yaratmak
Köpek için uygun ortam yaratmak

Köpeğinizin yaramazlıklar yapabileceğini de göz önünde tutarak sabırlı olmanız gerektiğini de unutmamalısınız. Sahiplendiğiniz köpeğiniz söylediklerinizi uzun bir süre yapmayabilir. Bu durumda da kendisine anlayış göstermek ve aranızda sıkı bağların kurulacağı anı beklemek yararlı olacaktır. PatiKule Veteriner ekibinin deneyimli veteriner hekimleri sayesinde köpeğinizin tüm sağlık ve bakım hizmetlerini karşılayabilir, köpeğiniz için sağlıklı bir ortam oluşmasını konusunda destek alabilirsiniz.

Benzer Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir