Kedilerde En Sık Görülen Hastalıklar ve Belirtileri

Yiyeceklerinizi sevgili kedinizle paylaşmak cazip gelebilir, ancak hangi yiyeceklerin kediler için güvenli ve hangilerinin potansiyel olarak ölümcül olduğunu öğrenmek önemlidir. İşte evcil kedinize asla vermemeniz gereken 12 yaygın gıda:

İndeks: 

1. Çikolata

Çikolata, kusma, ishal ve diğer komplikasyonlara neden olabilen metilksantin adı verilen maddeler içerir. Küçük bir miktar bile ciddi, hatta potansiyel olarak ölümcül sonuçlara yol açabilir.

2. Alkol

Alkol oldukça zehirlidir ve kediler çok küçük bir tattan bile ciddi şekilde hastalanabilir ve organlarına zarar verebilir.

3. Kahve ve Çay

Demlenmiş kahve ve çay, kediler için son derece tehlikeli olabilen kafein içerir. Bir çay kaşığı bile onlarca sağlık sorununa neden olabilir.

4. Üzüm ve Kuru Üzüm

Üzüm ve kuru üzüm kedilerde böbrek yetmezliğine neden olabilir, bu nedenle kaselerinden veya kaplarından herhangi birinin kaçmasına izin vermemek için çok dikkatli olun.

5. Süt Ürünleri

Kediler laktoza toleranssızdır, bu nedenle süt, peynir ve dondurma gibi süt ürünleri evcil hayvanınızdan uzak tutulmalıdır.

6. Soğan, Sarımsak ve Frenk Soğanı

Allium ailesinin üyeleri olan soğan, sarımsak ve frenk soğanı, çok miktarda tüketilirse kansızlığa ve diğer sağlık sorunlarına neden olabilir.

7. Çiğ Yumurta

Çiğ yumurtalar, bir kediyi çok hasta edebilecek salmonella ve diğer bakterileri içerebilir. Asla kedilere yedirilmemelidirler.

8. Tuz

Çok fazla tuz, kısa sürede ölümcül olabilen ciddi dehidrasyona neden olabilir.

9. Hindistan cevizi

Küçük hindistan cevizi toksik olabilir, mide bulantısına, şiddetli kusmaya ve hatta nöbetlere neden olabilir.

10. Et Kemikleri

Kediler omnivordur ve dengeli bir diyete ihtiyaç duymalarına rağmen, küçük kemikler sindirim sistemlerinde sıkışarak tehlikeli komplikasyonlara yol açabilir.

11. Çiğ ve Az Pişmiş Et

Çiğ ve az pişmiş et zararlı bakteriler içerebilir ve asla kedilere verilmemelidir.

12. Şeker

Hemen zehirli olmasa da şeker obeziteye ve diş sorunlarına yol açabilir. Günümüzde, evcil hayvanların sağlıklarını koruyabilmek için özen gösterdiğimizi biliyoruz. Özellikle insanlar kedinin sağlığını desteklemek ve hastalıklardan korunmak için zamandan para harcamaya hazırdır. Ancak, kedi sahiplerinin hatırlaması gereken önemli bir nokta var: kediye yiyecek verirken çok dikkatli olmaları gerekiyor.

Kedilerin tüketmesi engellenmesi gereken besinlerden ilki, sadece yağlı ya da tuzlu et çeşitleridir. İnsanlar için lezzetli olan bu çeşitler kediniz için çok zararlıdır. Aynı şekilde, karbonhidrat içeren gıdalar da bizler gibi kedilerin de bağırsaklarını tahriş edebilir. Böylece çay, kahve, tobiller ve diğer tahıl ürünleri kedinizin sık sık yememesine izin verilmemelidir.

Avokado da kediler için tehlikeli olabilir. Kedinizin avokado yemesinin farklı rahatsızlıklara yol açabileceği gibi ölümcül sonuçlara da yol açabilir. Diğer önemli tüketilmemesi gereken besinler ise elma çekirdekleri, sarımsak, soğan, domates, patates uçucu yağlar ve çerezlerdir.

Kedinizin sağlığını ve refahını korumak için sunulan bu örnekleri dikkate almak ve gereken duyarlılığı göstermek sizin elinizde. Mümkün olduğunda, doktorunuza danışmayı ve mümkün olan en sağlıklı besinleri temin etmeye çalışmayı unutmayın.

Benzer Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir