Kediler Köpek Maması Yiyebilir mi?

Kedinize vermemeniz gereken veya uzak tutmanız gereken 10 yiyecek şunlardır:

  1. Çikolata: Çikolata, kediniz için zehirli olabilir. İçerdiği teobromin maddesi kedilerde sindirilemez ve toksik etkileri olabilir.
  2. Soğan ve Sarımsak: Soğan ve sarımsak, kedinizin kırmızı kan hücrelerini etkileyebilecek maddeler içerir. Bu nedenle uzak tutmanız önemlidir.
  3. Süt ve Süt Ürünleri: Birçok yetişkin kedide laktoz intoleransı görülebilir. Bu nedenle süt ve süt ürünlerini sindiremeyebilirler.
  4. Kafein: Kafein içeren yiyecek ve içecekler, kedinizin sinir sistemine zarar verebilir ve kalp atış hızını artırabilir.
  5. Üzüm ve Kuru Üzüm: Üzüm ve kuru üzüm, bazı kedilerde böbrek hasarına neden olabilir. Bu nedenle uzak tutmanız önemlidir.
  6. Alkol: Alkol, kedinizin sindirim sistemine zarar verebilir ve toksik etkilere yol açabilir. Herhangi bir alkollü içeceği kedinize vermeyin.
  7. Kafein içeren çikolata veya diğer yiyecekler: Kafein, kedinizin sinir sistemine zarar verebilir ve kalp atış hızını artırabilir. Bu nedenle kafein içeren yiyecek ve içeceklerden uzak tutun.
  8. Tavuk Kemiği: Tavuk kemiği, kedinizin boğulma veya yaralanma riskiyle karşı karşıya kalabileceği keskin parçalara ayrılabilir. Bu nedenle kediye çiğ veya pişmiş tavuk kemiği vermeyin.
  9. Tuzlu ve Baharatlı Yiyecekler: Aşırı tuzlu veya baharatlı yiyecekler, kedinizin böbreklerine zarar verebilir ve sindirim sorunlarına yol açabilir.
  10. Tatlandırıcılar: Bazı tatlandırıcılar, özellikle ksilitol, kedinizin kan şekeri seviyelerini etkileyebilir ve potansiyel olarak toksik olabilir. Bu nedenle tatlandırıcıları kedinize vermeyin.

Kediniz için en güvenli ve sağlıklı beslenme, veterinerinizin önerdiği kedi mamasıdır. Eğer kedilere insan yiyecekleri vermeyi düşünüyorsanız, mutlaka veterinerinizle konuşun ve onun tavsiyelerine uyun.

Benzer Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir