Cornish Rex Kedisi

Kediler nazik, bağımsız ve bazen yaramaz davranışlarıyla tanınırlar. Sık sık bize neşe ve eğlence getirseler de, kedilerimizin sağlıklı ve mutlu bir hayat yaşadıklarından emin olmalıyız. Demodektik Uyuzlu kediler için, ağrılarını dindirecek ve günlük yaşamlarındaki dengeyi yeniden sağlayacak tedaviler mevcuttur. Bu yazıda Demodektik Uyuz ve sevgili kedi dostunuz için mevcut tedavi seçenekleri hakkında daha fazla bilgi edineceksiniz.

İndeks: 

1. Kedilerde Demodektik Uyuz Nedir?

Demodikoz olarak da bilinen demodektik uyuz, kedilerde ve diğer hayvanlarda ortaya çıkabilen hoş olmayan bir cilt sorunudur. Genellikle belirli bir akar türünün aşırı popülasyonunun bir sonucudur. Kedilerin normal deri sakinleri olan demodektik akarlar, çok sayıda bulunduklarında hastalığa neden olabilir.

Demodektik uyuzun belirtileri, genellikle sadece cilt derinliğindedir ve iç kısımlara ulaşmaz, belirli akar popülasyonuna ve istila süresine bağlı olarak kedilerde farklılık gösterir. Genellikle aşağıdaki belirtiler gözlemlenebilir:

 • Son derece kaşıntılı ve genellikle enfekte olabilen ağrılı cilt lezyonları
 • Saç dökülmesi veya kürk incelmesi etkilenen bölgede, genellikle sırtta ve yanlarda yoğunlaşır
 • Bunalımlı mod

2. Kedilerde Demodektik Uyuz Belirtileri

Kaşıntılı Cilt ve Saç Dökülmesi

Kedilerde demodektik uyuzun en çarpıcı semptomu, kırmızı veya pullu olabilen kaşıntılı, iltihaplı cilt lekeleridir. Bu yamalar, evcil hayvanınızın vücudunun her yerine lokalize veya dağılmış olabilir. Ek olarak, kediler kaşıntılarını yatıştırmaya çalışırken kürkü kaşıyıp ısırabilecekleri için bu tür alanlarda tüy dökülmesi de meydana gelebilir. Bu tür cilt lekeleri kuruyabilir, kalınlaşabilir, pul pul dökülebilir ve hatta açık yaralar gösterebilir.

Diğer İşaretler

Demodektik uyuzun ikincil semptomları şunları içerebilir:

 • Koku: Sekonder bakteriyel enfeksiyonlara bağlı olarak belirgin bir koku mevcut olabilir.
 • Ateş: Yüksek vücut ısısı başka bir yaygın işarettir.
 • Şişme: Etkilenen bölgelerde anormal cilt büyümesi veya şişmesi.
 • Tükenmişlik: Başka hiçbir belirgin nedene rağmen zayıf ve halsiz bir kedi.

Kediniz bu belirtilerden herhangi birini gösteriyorsa, teşhis ve tedavi için onu veterinere götürün.

3. Kedilerde Demodektik Uyuz Tedavileri

Kedilerde demodektik uyuz tedavisi için çeşitli seçenekler mevcuttur. Hastalık tedavi edilmezse hızla kötüleşebileceğinden tanı ve tedavi için profesyonel yardım almak önemlidir. İdeal olarak, bir eylem planı yapmak için bir veterinere danışılmalıdır.

Genel çare topikal bir şampuan veya merhemdir. Demodex akarlarını öldürebilen kireç kükürt daldırma, benzoil peroksit ve ivermektin gibi özel topikal tedaviler mevcuttur. Diğer tedaviler, proses takviyesini veya bir enfeksiyon varsa antibiyotikleri içerir.

4. Demodektik Uyuz Tedavisi Sırasında Kedinize Bakmak

Bir kediye Demodektik uyuz teşhisi konduğunda, mümkün olan en hızlı şekilde iyileşmesini sağlamak için kedi sahibi, iyileşmeyi destekleyen sakin ama destekleyici bir ortam yaratmak için adımlar atmalıdır. Demodektik uyuzlu bir kediye bakarken akılda tutulması gereken birkaç ipucu:

 • Durumun bulaşmasını önlemek için evinizdeki diğer evcil hayvanları etkilenen kediden uzak tutun.
 • Cilt tahrişine neden olabileceğinden, tedavi sırasında kedi üzerinde hiçbir pire ürünü kullanılmamalıdır.
 • Kedinin kürkünü özellikle demodektik uyuz için tasarlanmış bir şampuanla şampuanlayın.
 • Tahrişi yatıştırmak ve gömülü kalıntıları gevşetmeye ve çıkarmaya yardımcı olmak için cildini ve kürkünü ılık suyla hafifçe ıslatın.
 • Bir veteriner tarafından reçete edilen tutarlı bir banyo ve topikal tedavi programına bağlı kalın.
 • Genel sağlıklarını izlemede uyanık kalın.

Son olarak, tedavi görürken kedinize bolca sevgi, ilgi ve rahatlık verdiğinizden emin olun – bu zor bir süreç olabilir ve evcil hayvanınızın desteğinize her zamankinden daha fazla ihtiyacı olacaktır. Ekstra kucaklama ve oyun zamanı, düzenli olarak fırçalanan kürk ve onlara temiz bir yatak ve bir kase tatlı su sağlama dahil olmak üzere, kediye ilgilenildiğini gösteren bir rutin oluşturun.

Kedilerde demodektik uyuz tedavisi her zaman başarılı olmayabilir, ancak doğru teşhis ve tedavi kedilerin yaşam kalitesini önemli ölçüde artırır. Doğru yardım ve bakım ile kedi dostunuz kısa sürede sağlıklı ve mutlu hissedebilir.

Benzer Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir