Kediler Neden İnsanlara Sürtünür?

İndeks: 

Kediler Neden İnsanlara Sürtünür?

Kediler neden insanlara sürtünür sorusunu kediniz bacaklarınıza sürtünmeye başladığında merak edebilirsiniz. Genel olarak kediler soğukkanlı hayvanlardır ve sık olacak şekilde insanlara ilgi göstermezler. Ancak kediniz sizi her gördüğünde bacaklarınıza sürtünüyorsa bundan çok mutlu olmanız gerekir.

Sahiplenme Duygusu

Kediler neden insanlara sürtünür sorusu için ilk yanıt kedinizin sizi sahiplenmek istemesidir. Başka bir deyişle aslında size karşı güçlü bir bağ duygusu duyuyor demektir. Kediler için koku güçlü bir duygudur ve etraflarını da kokular ile algılarlar.

Mutlu Kedi Sevdiğini Sahiplenir
Mutlu Kedi Sevdiğini Sahiplenir

Yanak, çene, alın ve patilerinde feromon salgıladıkları için sürtünerek bu kokuyu bırakırlar. Feromonlar başka hayvanlar tarafından algılanır ve böylece koku sebebiyle başka hayvanları uzaklaştırırlar.

Kediler, diğer hayvanların kokularının bastırılması ve sizi sahiplenmek için kendi kokularını bırakır. Böylece güçlü bağ duygularını pekiştirirler. Aynı zamanda bölgeci canlılar da oldukları için koku bırakarak bölgelerini de tayin etmiş olurlar.

İlgi İsteğini Belli Etme

Özellikle dışarıdan geldiğinizde kediniz yanınızdan ayrılmıyor ve sürekli sürtünüyorsa bu durum ilgi istediğinin bir işareti olabilir. Kediler kendi başlarına kalmaktan büyük sorun duymazlar ancak sahiplerini gün içinde özlerler. Bu yüzden sürtünmeyi özellikle dışarıdan geldiğinizde kediniz yapıyorsa bu durumda ona vakit ayırmalı, ilgilenmeli ve oyun oynamalısınız.

Kedilerin sürtünmeyle birlikte sürekli miyavlaması da bir işaret olabilir. Kedi miyavlaması ve sürtünme sonrasında mama ve su kabını da kontrol edebilirsiniz. Eğer maması veya suyu bittiyse bunları doldurmanızı da istiyor olabilir.

Sevgisini Gösterme

Kediler neden insanlara sürtünür sorusu için bir diğer yanıt da sevgidir. İlk kez tanıştıkları insanlara kokularını bırakmak için sürtünmelerine rağmen sevdiklerine ise başlarıyla sürtünürler. Bu durum kendilerini güvende hissettiklerinin de bir göstergesidir. Bu hareketi yaptıklarında kediler yüz ve göz kısımlarını savunmasız bırakırlar. Ancak kafalarını sürttükleri kişiden onlara zarar gelmeyeceklerini hissederler ve böylece sürtme hareketini sürdürürler.

Kedilerde Sahiplenme Duygusu ve Sevgisini Gösterme
Kedilerde Sahiplenme Duygusu ve Sevgisini Gösterme

Bunlardan hareketle kediniz size sıklıkla sürtünüyorsa sizi sevdiğini anlayabilirsiniz. Genel olarak memnun ve mutlu olduklarında bu hareketi yaptıkları için kedinizin keyfinin yerinde olduğunu düşünebilirsiniz. Ancak zemine vücudunu veya başını sürtüyorsa bu durum parazit, bit ve pire gibi durumları da çağrıştırabilir. Bu durumda da PatiKule Veteriner Kliniği’ne gelerek kediniz için muayene hizmetlerinden yararlanabilirsiniz.

Benzer Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir